Ekspertsvar

Hilde: Hei ! Jeg har gått på en medisin med syntetisk stereiod med østrogen, gestagen og androgen effekt i noen måneder nå men jeg har blødninger og "mens" smerter innimellom, ofte 1 uke på og 1 av. Hvor lenge vil dette vare ?
Grunnen til jeg går på denne medisinen er fordi jeg har muskelknute og gynekologen var redd den skulle vokse med østrogen.
Gynekolog Åsle-Marit svarer: Hei!
Denne medisinen som er et syntetisk stereiod med østrogen, gestagen og androgen effekt inneholder også et syntestisk østrogen, i tillegg til et syntesisk gestagen og androgen (dvs testosteronliknende). Jeg er ikke sikker på resonnementet om at muskelknuten vil slutte å vokse på om du fortsetter med denne medisinen. Det beste for myomer er å gå i overgangsalder uten østrogentilskudd, da vil de naturlig skrumpe.
Du skal ikke ha blødninger på når du bruker denne medisinen. Smerter har du fordi du blør.
Det er nå kommet et nytt medikament som skrumper muskelknuter, basert på en progesteronresptormodulator, og mange har god effekt av det.
Men denne behandler ikke de vanlige overgangsalderplagene som hetetokter, nattesvette etc.
Råder deg å gå tilbake til gynekologen din for en ny vurdering. Du skal ikke ha det slik-